5 סיבות מפתיעות למה אתם עולים במשקל בחורף

0
2662

אנשים רבים טועים לחשוב שעליה במשקל מסתכמת רק בצריכה גדולה יותר של קלוריות מאשר הוצאתם ע"י פעילות גופנית. המאמר הבא יפתח פניך צוהר לעולם שלם של סיבות שבגללן אתם עולים במשקל בחורף.

ההיגיון הפשוט אומר לנו שהסיבה בגללה אנו מעלים במשקל היא כי אנו אוכלים יותר וזזים פחות אולם בהמשך תופתעו לגלות כיצד לימים הקרים, בגדים חמים ופוך יש השפעה רבה על כך שאתם יוצאים מהחורף הקר עם מס' קילוגרמים עודפים.

במאמר הזה אני מבקש לחשוף במקצת התעלומות שהחורף ועליית המשקל המסורתית מביאים עמם ובכך תנסו למנוע או אולי, למצער, לצמצם את נזקיהם.

1. שמיכה ועוד שמיכה ועוד שמיכה

כשגשם בחוץ והקור חודר לעצמות אין דבר טבעי יותר מאשר להתכרבל מתחת ערימת שמיכות מחממות שרק מחכות לחמם אותך. יחד עם זאת, עליך לדעת שחוקרים מאוניברסיטת קולומביה מצאו כי אנשים אשר ישנים 7-9 שעות בלילה מפחיתים את סיכויים לסבול מהשמנת יתר ב-50% מאשר אותם אנשים אשר ישנים פחות מ-5 שעות בלילה.

איך כל זה קשור לשמיכות ולירידה במשקל? ובכן, הוכח מחקרית שאנחנו ישנים שינה טובה כאשר טמפרטורת הגוף שלנו יורדת אבל כאשר אנו עטופים שמיכות טמפרטורת הגוף שלנו עולה ולכן קשה לנו לישון והמשקל עולה בהתאם.

2. רוחות פרצים

דלתות וחלונות אטומים בחורף לא רק מגנים עליך מפני הקור העז בחורף אלא גם עוזרים לך לאכול פחות. מחקרים הראו שנשים אשר אכלו בחדר חם דיווחו כי רמת הרעב שלהן הייתה נמוכה בכ-20% מאשר נשים אשר אכלו בחדר קר.

לכן השתדלו לאכול בסביבה, נוחה, חמה ונעימה אשר תעזור לכם לאכול פחות ולהתגבר על תופעות הלוואי של הימים הקרים.

3. פחמימות כתרופה לדיכאון חורף

לא מעט אנשים הופכים למדוכאים יותר ורמת הדכדוך הכללית שלהם עולה בימי החורף הקרים. תחושה זו לרוב מתחילה מסוף חודש אוקטובר עד מרץ שלרוב הם החודשים הקרים בשנה. בצורה לא מודעת, אנו 'נמשכים' לפחמימות מכיוון שבפחמימות יש חומר כימי הנקרא סרוטונין והוא מהווה תיקון מהיר לתחושת הדכדוך האופפת אותנו שכן הוא הגורם לתחושה טובה. ככל שמתקרר, כך אנו דורשים יותר פחמימות כדי לתקן את מצב הדכדוך.

אנשים הסובלים מהפרעה רגשית עונתית יכולים לצרוך עד כ-800 קלוריות יותר עקב שינויי מזג האוויר ביום אחד.

4. כולם שמנים בחורף

לעיתים קרובות ניתן לחוש באוויר את תחושת שחרור הרסן אצל מרבית האנשים בימי החורף. שגרת האימונים נשברת, שכבות הבגדים מכסות את הקילוגרמים שנוספו ולמעשה יש תחושה כללית שמותר להתפנק ולפצות על מזג אוויר הקר והלא נעים ששורר בחוץ.

מחקר של ה- New England Journal of Medicine מצא כי הסיכוי שלך להשמין עולה ב-57% אם יש לך חבר קרוב שמן וסיכוי של כ-37% אם יש לך בן זוג שמנמן. קל וחומר בחורף.

5. שתייה לא מספקת של מים

כידוע, בחורף אנו נוטים לזלזל במשטר המים שלנו מהסיבה הפשוטה כי מזג אוויר לא חם, אנו מזיעים פחות ולכן תחושת הצמא שהיא עבורנו כמו שוטר המורה לנו לשתות, עובדת קצת פחות בחורף.

על סגולותיה של שתיית מים בכמות מספקת נכתב רבות הן במגזין והן מחוצה לו אבל אני אזכיר כי המפתח להלחם בהשמנה בחורף הוא לאכול מזונות עשירים בנוזלים כדי שיגבירו את תחושת השובע הכללית, קל וחומר שתיית מים שתספק את תחושת המים הנדרשת ותחליף את מקומו של 'האוכל המנחם' שגורם לנו כל כך הרבה צרות.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here